Máte zájem o střednědobý projekt na Ukrajině? Máme pro vás speciální projekt - Česká komunita Čechohrad.

České centrum Čechohrad ze zabývá kulturními aktivitami s potomky starých českým emigrantů, kteří založili vesnici v roce 1869. Starší generace v Čechohradu dodnes ovládá češtinu. Česká kultura tu je už v menšině, vesnice je ale cenná tím, že se tu střetávají kultury ukrajinská, ruská a česká. Díky tomu a díky entuziazmu místních kulturních pracovníků je Čechohrad nejvíce kulturní obcí v oblasti. V Čechohradu funguje dechovka, několik krojovaných ansámblů české hudby a taneční kroužek. Dobrovolník se může zaměřit na činnosti, kterým se učitel nestíhá věnovat (tanec, výtvarná výchova atd). Také se od něj čeká výpomoc s výukou češtiny.

100let ceske skoly1
Wc azerbaijan3
Wc azerbaijan

Hostitelská organizace

České centrum Čechohrad, odpovědná osoba: český učitel Jiří Bernkopf

České centrum Čechohrad ze zabývá kulturními aktivitami s potomky starých českým emigrantů, kteří založili vesnici v roce 1869. Starší generace v Čechohradu dodnes ovládá čestinu. Česká kultura tu je už v měnšině, vesnice je ale cenná tím, že se tu střetávají kultury ukrajinská, ruská a česká. Díky tomu a díky entuziazmu místních kulturních pracovníků je Čechohrad nejvíce kulturní obcí v oblasti. V Čechohradu funguje dechovka, několik krojovaných ansámblů české hudby a taneční kroužek. O aktivitách českého učitele, který je vyslaný Českou republikou, je možné se dočíst na blogu ucecha.blogspot.cz. Dobrovolník se může zaměřit na činnosti, kterým se učitel nestíhá věnovat (tanec, výtvarná výchova atd). Také se od něj čeká výpomoc s výukou češtiny.

Místo konání projektu – vesnice Čechohrad

Jedná se o vesnici s 1200 obyvateli. Čechohrad je vzdálený od nejblížšího města Melitopolu asi 20 km. 5x denně tam jezdí autobus. Na vesnici jsou tři obchody, které pracují denně od 8 do 20 hod. Na vesnici je fungující katolická církev, kde probíhají 2x týdně bohoslužby převážně v ruštině. Možnosti trávení volného času na vesnici jsou velmi omezené. I příroda je tu velmi jednotvárná (pole). Rovněž nelze očekávat silnou integraci v komunitě – to záleží hodně na otevřenosti a komunikativnosti dobrovolníka. Dobrovolník bude obklopen hlavně dětmi. V rámci projektu se určitě najde čas na poznávací výlety, např. na Kamennou mohylu u Melitopolu, do Záporoží aj. Učitel v tomto dobrovolníkovi pomůže.

Obsah projektu

Projekt je zaměřen na práci s dětmi krajanů. Děti trochu rozumí česky, učí se od 2. třídy, bude velmi přínosné, pokud bude čeština jediným komunikačním jazykem s dobrovolníkem. Dobrovolník si může vybrat z poměrně široké škály aktivit spojených s rozvíjením české kultury a českého jazyka, podle toho, co umí a co chce a může předat (zpěv, hudba, tanec, tvorba časopisu pro děti, pomoc při výuce jazyka, práce s dětmi, tábory). V lednu a v únoru mají děti zvláštní prázdniny, kvůli nouzovému režimu dodávek plynu. V českém centru bude teplo, a proto v tuto dobu budeme s dětmi intenzivně pracovat.

Ubytování

Dobrovolník bude mít vyhrazenou samostatnou místnost, která jindy slouží jako kancelář. S učitelem sdílí kuchyň a sociální zařízení. Vše je plně vybaveno.
Projekt upravíme dobrovolníkovi na míru po společné besedě. S dobrovolníkem bude spolupracovat český učitel, který v destinaci žije. Dobrovolník může asistovat při aktivitách českého učitele nebo organizovat aktivity vlastní.

Popis práce

Od dobrovolníka se očekává hlavně práce s dětmi (výuka jazyka hry nebo jiné kroužky). Čechohradský učitel mu bude posytovat pracovní zázemí.
Za akce dobrovolníka nese zodpovědnost učitel češtiny v Čechohradu.

Požadavky na dobrovolníka

 • Zájem o tradiční českou kulturu, české svátky, písničky, tance aj.
 • Znalost ruštiny ani ukrajinštiny není nutná. Pro komunitu bude naopak přínosnější, pokud dobrovolník bude mluvit jen česky a nebude rozumět rusky (nebo bude předstírat, že nerozumí). Žádný jiný jazyk není potřeba. Znalost angličtiny se na ukrajinském venkově blíží nule. Široké okolí je jednoznačně ruskojazyčné.
 • Velmi vítaná je zkušenost s folklorními tanci nebo s divadlem nebo s výtvarnou výchovou. Ale nic z toho není podmínkou.
 • Dobrovolník by měl být připraven místní životní podmínky, běžné jsou problémy s vodou, výpadky elektřiny, špatné internetové připojení aj.
 • Věková hranice – 18+ (bez horní hranice)
 • Dobrovolník by měl být schopen za telefonické asistence učitele samostatně dojet z ČR do Melitopolu (tj. měl být připraven na stresové situace na ukrajinských nádražích).

Předpokládáná doba projektu 1-2 měsíc (nebo cokoliv mezi tím, možné upravit podle potřeby dobrovolníka, doporučujeme však 1 měsíc) v období od poloviny ledna do konce února. Případně během letních měsíců: červenec, červen, srpen. Práci jsme schopni zajistit jen pro jednoho dobrovolníka. Aktivity není potřeba plánovat příliš dopředu, je možné se přihlásit na poslední chvíli, naše děti jsou flexibilní. Vyžadujeme pohovor s dobrovolníkem. Potřebujime potvrzení o zdravotní způsobilosti k práci s dětmi. Pracovní doba bude maximálně flexibilní a bude záležet na osobní dohodě s dobrovolníkem. Považujeme za standartní max. 4 hodiny denně pedagogické práce s dětmi 5 dnů v týdnu. Je třeba počítat s tím, že několik hodin denně zabere dobrovolníkovi příprava na vlastní práci s dětmi.
Dobrovolníci se mohou hlásit kdykoliv, program jsme schopni zorganizovat během jednoho týdne.

Ke vstupu na Ukrajinu je potřeba pas. Vízum není potřeba.

Podmínky pro dobrovolníky

 • Stravování – převážně vlastní, dobrovolník dostane 100 euro na měsíc (50 euro přispívá učitel, 50 euro přispívá místní spolek). Na místě koupíte domácí smetanu, mléko, vejce i maso.
 • Pojištění ani kapesné bohužel nejsme schopní zaplatit, učitel zajistí pro dobrovolníka výlet na atraktivní místo v okolí, podle dohody.
 • Volno mimo víkendy je možné podle dohody a pracovního vytížení
 • Centra jsou velmi dobře vybavena, pokud bude dobrovolník potřebovat další materiál pro svůj projekt, je možnost koupit ho z prostředků krajanského spolku.

Situace v Ukrajině

Místa, kde probíhají boje s povstalci a s ruskou armádou jsou vzdálena 200 km od místa projektu. Bojová linie se již od září neposouvá, nepředpokládáme tedy, že by se to v budoucnu mělo změnit. V oblasti je bezpečno, boje se na životě v Melitopolu a v Čechohradu výrazně nepodepisují. Pokud bychom měli informace o zhoršení situace, zajistíme urychlený odjezd dobrovolníka.

Jak se přihlásit

 • Pošlete nám přihlášku
  Vyplňte naši přihlášku (Volunteer Exchange Form). Smluvní podmínky vztahující se ke našim dobrovolnických projektům najdete zde.
 • Přidejte motivační dopis a životopis
  Spolu s přihláškou (připojte i scan s vaším podpisem) nám emailem na ltv[at]inexsda.cz zašlete svůj strukturovaný životopis a motivační dopis, který se vztahuje přímo k tomu konkrétnímu projektu, o který máte zájem. Nezapomeňte se rozepsat o své praxi, zkušenostech; o tom, co můžete sami projektu přinést, čím vás naopak obohatí, jaká jsou vaše očekávání a jak takové zkušenosti chcete dále využít. Životopis a motivační dopis stačí napsat na jednu stránku (každý) v angličtině nebo v jazyce země, kam chcete jet.
 • Zaplaťte nám účastnický poplatek
  a příp. nám dejte emailem vědět, že jste tak učinili. Teprve po obdržení vašeho poplatku, budeme žádat o vaše přijetí.
 • Účastnický poplatek za MTV projekty (v délce do 3 měsíců) činí: 2 200 Kč

Poplatky můžete uhradit:

 • bankovním převodem na účet 21 00 11 41 78/2010 u Fio banky Praha 1 (pro platby ze Slovenska použijte účet 21 00 11 41 78/8330), variabilní symbol = vaše rodné číslo; (Prosíme, abyste při platbách vždy uváděli jako variabilní symbol své rodné číslo – bez toho nedokážeme vaši platbu identifikovat!)
 • osobně v kanceláři INEX-SDA v Praze.

If you are interested in the project please contact Nikola Zdraveski at ltv@inexsda.cz

Novinky