30. září: "Mise Švýcarsko - uprchlický tábor", dobrovolnická zkušenost

Kampaň Kukátko do světa jsou setkání dobrovolníků s veřejností, kteří za doprovodu fotografií, tradiční hudby i pokrmů prezentují své dobrovolnické zkušenosti z různých koutů světa. Máš zájem se podělit o svoje zážitky z workcampu? Napiš nám na workcamp@inexsda.cz.

Kuk%c3%a1tko rakousko
Kukatko do sveta japonsko
Kukatko j.korea1

Pokud byste se rádi zapojili do pásma těchto setkání a uspořádali prezentaci s promítáním u nás v kanceláři, jinde v Praze, nebo ve vašem městě, neváhejte nás kontaktovat na adrese workcamp@inexsda.cz.

Seznamte své okolí s dobrovolnictvím!

Jak se zapojit?

  • Přijď popovídat ostatním o vlastních zkušenostech a zážitcích z dobrovolnického projektu (viz. pár rad k přípravě prezentace).
  • Zajisti prostor pro setkání např. ve vaší škole, místním kulturním centru atd. (i mimo Prahu).
  • Pomoz nám s propagací.

Máš další nápady na pořádání setkání podporujících dobrovolnické činnosti? Dej nám o tom vědět!

Plánovaná setkání:

O připravovaných setkáních vás brzy informujeme.

Proběhlá setkání:

Září 2016

30. 9. v 18:00, Olomouc: “Mise Švýcarsko – uprchlický tábor”

Kavárna Déjàvy v Olomouci

Jana se na konci července vydala na workcamp do švýcarského Lyss, kde jako dobrovolnice strávila 2 týdny v centru pro žadatele o azyl.

“Je to ohromný zážitek, žít s lidmi z tolika různých zemí (Sýrie, Afghánistán, Somálsko, Eritrea, Tunis, atd.), společně vařit, tančit, hrát hry a představte si to, dokonce cvičit CROSSFIT a Yogu :-D Jazyková bariéra? Nic takového neexistuje,” píše o své zkušenosti.

Událost na Facebooku

Březen 2016

23. 3. v 18:00, Praha: “Úsměvy v těžkých chvílích”: dobrovolníkem v uprchlickém a v sociálně rehabilitačním centru

INEX-SDA, Varšavská 30

Poslední léto Jana strávila cestou po Evropě. Aby získala co nejcennější zkušenosti a nejzajímavější zážitky, zařadila do svého programu dva workcampy, z nichž každý trval čtrnáct dní.

Nejprve zamířila do německého Giessenu, kde dobrovolníci každý den vyráželi s přívěsem plným her, míčů, pálek a pastelek zkrátit dlouhé chvíle především dětským uprchlíkům v centru pro uchazeče o azyl. Druhý projekt Janu zavedl do centra Basida, kde se zapojila do komunity nemocných s HIV a drogově závislých.

O tom, jak tyto projekty splnily její očekávání a co všechno Janě přinesly, ti povypráví na večerním setkání, kde uvidíš i fotografie z cest.
Událost na Facebooku

2. 3. v 18:00, Praha: Dobrovolníkem v Anglii: na workcamp nejen o prázdninách

INEX-SDA, Varšavská 30

Jitka se v květnu 2015 s INEXem vydala na krátký workcamp do Anglie. Účast na 9-ti denním workcampu je důkazem, že s výjezdem není vždy třeba čekat na prázdniny. “Vzhledem k tomu, že jsem vyjížděla během semestru, neměla jsem vybranou určitou zemi, ale zásadní pro mě byla doba trvání.”

Workcamp se konal na zrekonstruované farmě asi 30 minut od Londýna. Náplní byla práce na zahradě a vysekávání podrostu v okolí farmy. Quadrangle Trust je centrum pro ekologii a kreativní umění.

“Rodina, která workcamp zorganizovala, byla naprosto úžasná. Nejen, že s námi průběžně všichni pracovali na vytyčených úkolech, ale také jsme si společně každý den dávali klasický “čaj o páté”. Díky workcampu jsem život v Anglii poznala lépe, než za všechny předešlé výlety jako obyčejný turista. Trávit celé dny venku a manuálně pracovat byla zase vítaná změna po nekonečném sezení v lavici. Z Anglie jsem se vrátila skvěle naladěná a plná nezapomenutelných zážitků."

Přijď se dozvědět víc o Jitčiných nezapomentutelných zážitcích, o jarních workcampech a o tom, jak se přihlásit. Na místě se můžeš poradit i s koordinátorkou vysílání dobrovolníků Evou, která ráda odpoví na veškeré dotazy. Těšíme se na viděnou!
Událost na Facebooku

Únor 2016

3. 2. v 18:00, Praha: EVS infosetkání

INEX-SDA, Varšavská 30

European Voluntary Service (EVS)/ Evropská Dobrovolná Služba is a long-term volunteer experience abroad. It enables young people aged 17 to 30 years to live up to 12 months in another country providing their service in a non-profit organization. The European Voluntary Service is funded by the European Commission within the Erasmus+ Programme and aims to improve young people’ skills. The European Union support includes:
– full coverage of the costs of board and lodging of the volunteer;
– partial refund of travel expenses;
– comprehensive health insurance for the entire period of volunteering abroad;
– language training in the country of destination.

Our two lovely EVS volunteers Anna and Simona will answer all questions that you’ve ever had about Evropská Dobrovolná Služba but you were afraid to ask and will present their own experineces from their last year of volunteering in Czech Republic.
Facebook event

17. 2. v 18:00, Praha: ALTEMUS LEADERSHIP PROGRAM: Proč jít výš a hlouběji

INEX-SDA, Varšavská 30

Martina byla historicky první ředitelkou INEX-SDA. Před tím, než k tomu došlo, jezdila na worcampy, školila dobrovolníky a studovala antropologii. Za jeden z nejzásadnějších zážitků, který ji v životě nasměroval, považuje školení, které absolvovala v roce 2002 v Itálii – Altemus Leadership Training.

Přijď si poslechnout, co Martině toto školení dalo. Proč bylo jiné a zásadnější než všechna ostatní. Co z něj čerpá dnes, čtrnáct let poté. Nechte se inspirovat a zauvažujte, jestli by nebylo dobré i pro tebe. Pokud je ti 20-29 let, máš do 15. 3. 2016 jedinečnou šanci přihlásit se do výběrového řízení.
Událost na Facebooku

Více o programu ALTEMUS LEADERSHIP PROGRAM.

Leden 2016

20. 1. v 18:30, Brno: Na zkušenou do zahraničí – o workcampu ve Francii

Dobrovolnické centrum 67, SVČ Lužánky
Jaké možnosti nabízí mezinárodní workcampy a jak se jich můžeš zúčastnit?
Ať už jsi milovník cestování, dobrodružná duše anebo jen přemýšlíš, jak narušit zaběhlou rutinu, přijď a nech se inspirovat zážitky Bětky a Terky z dobrovolnického pobytu ve Francii.
Událost na FB

20. 1. v 19:00, Praha: Dobrovolníkem v Indonésii

INEX-SDA, Varšavská 30
Přemýšlíš o dlouhodobějším dobrovolnickém projektu a nevíš, jak na to? Nech se inspirovat zkušenostmi Petra, který několik měsíců učil angličtinu v Indonésii.

Poslední zahraniční zkušenost zavedla Petra do země, která se rozkládá na více než 17 tisících ostrovech. Na dva měsíce se stal dobrovolníkem v divuplné zemi zvané Indonésie.
- jaké to je učit angličtinu na tamní soukromé škole
- jak Petr studentům zpíval českou hymnu a vyprávěl jim o naší pivní kultuře
- jak to dopadne, když si Evropan střihne roli v tradičním javánském představení
- proč místním říkal helloumistři
- jak se dá kličkovat mezi nekonečným štrúdlem aut a skútrů
- jak snadné je zamilovat se do tropické přírody
To všechno a ještě víc se dozvíš na povídání o Indonésii.
Událost na FB

Prosinec 2015

7. 12. 2015 v 19:00 Dobrovolníkem v srdci Kambodži

Do jaké země se to dobrovolnice Zuzka vlastně vydala? Ať už si kladete stejnou otázku, bloudivě přejíždíte prstem po mapě nebo víte, že moje toulavé boty mě zavedly do jihovýchodní Asie a země rudých Khmérů, rádi bychom vás pozvali na povídání a promítání fotografií ze Zuzčiných cest. Nejenom o nesmírné vřelosti místních obyvatel, výuce angličtiny, velkolepých chrámech uprostřed džungle či následné cestě do Vietnamu. Avšak i o tom, že jet sama do světa, je sice bláznivé ale nesmírně osvobozující.
Událost na Facebooku.

Listopad 2015

2. 11. 2015 v 18:00 Kukátko do světa – 3 in 1: Polsko, Německo, ČR
What happens when a Polish girl that lived in Germany moves to the Czech Republic for her European Voluntary Service? Kukátko like you’ve never seen before! 3 in 1! Learn more about Poland, Germany and Czech Republic in one evening!

Anna is our EVS volunteer and lives in Prague already more then 6 months. She will prepare especially for you an unusual comparison of those three countries and some traditional food. She is waiting for you in the INEX-SDA office on Monday, 2. 11. 2015 at 18 o’clock. Do zobaczenia! Bis bald! Zatím!
Událost na Facebooku

25. 11. 2015 v 18:00 Na workcampu v Sachsenhausenu
Karolína se letos vydala na workcamp do Německa – tedy země, která může v porovnání s ostatními exotickými destinacemi působit poněkud fádně. Avšak konkrétní místo, na kterém v srpnu strávila tři týdny jako dobrovolník, rozhodně všední není…
Přijď si poslechnout, jaké to je zahradničit v bývalém koncentračním táboře Sachsenhausen. Naše dobrovolnice se ti během promítání pokusí zprostředkovat své dojmy z místa, kde se dennodenně potýkala (nejen) s nacistickou minulostí. Co ji vedlo k výběru tohoto workcampu? Jak lze čelit tamější pochmurné atmosféře? A jak se bydlí a vaří ve vile bývalého důstojníka SS? Na to všechno (a mnohem víc) ti Karolína během večer odpoví, stačí jen přijít!
Událost na Facebooku

Říjen 2015

5. 10. 2015 v 19:00 Kostarika: dobrovolníkem uprostřed pralesa
Martin se jako jeden z prvních dobrovolníků INEX-SDA vydal letos v létě na workcamp do Kostariky a o čem bude vyprávět?
O strastech cesty přes oceán, o osamělém bloudění v San José,
o tom, když zjistíte, že všichni kromě vás mluví plynně španělsky,
o partě fajn lidí uprostřed pralesa, o výletech na pobřeží Pacifiku,
o opicích, krokodýlech a tarantulích i o podivných zvycích vesničanů.

Po promítání možná přijde na řadu i malá ochutnávka kostarické speciality :)
Událost na Facebooku

15. 10. 2015 v 18:00 O dobrovolnictví v Japonsku i jinde / Being a volunteer in Japan and elsewhere
Mari pochází z Japonska a má řadu zkušeností z dobrovolnických projektů po celém světě, včetně Japonska, kam letos vyjel David už na svůj druhý workcamp a Michal na dlouhodobý projekt na japonské biofarmě. Přijď s nimi i ostatními neformálně podebatovat o tom, jak vypadá dobrovolnictví v různých koutech světa! Chceš se přidat do přípravného týmu? Napiš nám na workcamp@inexsda.cz.
Událost na Facebooku

Únor 2015

25. 2. 2015 v 18:30 Kukátko do světa – Rakousko + Jak vyrazit s INEXem na workcamp v Dobrovolnickém centrum 67, SVČ Lužánky, Brno

Chystáš se v létě vyrazit s INEXem na workcamp? Máš nějaké otázky, jak to na workcampu chodí? Jak se přihlásit? Kam vyrazit, co vzít sebou? Nebo si prostě jen chceš poslechnout, co se dá na workcampu zažít? Přijď se 25. února v 18:30 podívat do Dobrovolnického centra 67 v Brně, kde si se všemi rád popovídá dobrovolník Martin, který si připravil prezentaci o svém workcampu v Rakousku. Heslo akce je: Žádná otázka není hloupá.

Prosinec 2014

16.12.2014 v 18:00, Evropský spolkový dům, Pardubice – Kukátko do světa – Itálie

Pokud si myslíte, že se o Itálii už nemůžete dozvědět nic nového, pak přijďte na prezentaci o italském workcampu na festivalu pouličních umělců ve městě Ferrara. Nejen že se dozvíte, jak může takový italský kulturní workcamp vypadat, ale taky třeba to, co je to piadina a že pravá italská pizza možná neexistuje! A pokud si o Itálii nic moc nemyslíte, tak přijďte taky a třeba příští rok vyrazíte na workcamp právě sem jako naše dobrovolnice Bára.
Více informací najdete na Facebooku.
KDY: 16.12.2014 v 18:00 h
KDE: Historická klubovna, Evropský spolkový dům, Pernštýnské nám. 55, Pardubice (přístup je z Pernštýnského nám. do Kavárny Evropa a dále do chodby dřevěným schodištěm do 1. patra)

Listopad 2014

24. 11. 2014 v 18:30 v pražské kanceláři – Kukátko do světa – Srbsko
V roce 2012 si za svůj první dobrovolnický workcamp vybral Srbsko. O dva roky později se rozhodl pro tří měsíční studium v Bělehradě, kde současně pomáhal jako dobrovolník v jednom kulturním středisku. Co je pravdy na pověstné srbské pohostinnosti? Co v současné době nejvíce trápí mladé Srby? Na jaké bizarnosti se můžete těšit v bělehradské MHD? A proč si v Bělehradě po desáté večerní nekoupíte v obchodě pivo? Nejen o tom popovídá a speciality ze srbské kuchyně nabídne Lukáš Machula. FB událost

10. 11. 2014 v 18:30 v pražské kanceláři – Kukátko do světa – Japonsko
Zajímá Vás jaké je bydlet s dvaceti Japonci v jednom pokoji? Jak je to doopravdy s pověstnou japonskou pracovitostí? Jsou skutečně Japonci tak úslužní a při každé příležitosti se klanějí? Opravdu nesmrkají a nekradou?
Chcete-li se dozvědět více o japonské kultuře a zbavit se některých stereotypů, přijďte si poslechnout povídání dvou českých dobrovolníků – Saši a Jakuba – o tom, co všechno zažili na workcampu v Zemi vycházejícího slunce. FB událost

4. 11. 2014 v 18:30 v pražské kanceláři – Kukátko do světa – Albánie
Come and enjoy an evening together with other friends and people who, just like you, would like to found out more about Albania/Shqiperia – the Land of Eagles, a small but beautiful country in Southeastern Europe. You will get to know some interesting facts about its long history of existence, unique language, culture and beautiful landscape. Our EVS volunteer Delina will be happy to cook Albanian food for you. Mmm, Balkan food, something you wouldn’t want to miss! :) FB event

Říjen 2014

21. 10. 2014 v 18:30 v pražské kanceláři – Kukátko do světa – Gruzie

Our EVS Volunteer Tornike will make a presentation about his country, Georgia / Gruzie / საქართველო, Sakartvelo. A small part of land between East and West, Black and Caspian Seas, a country of old traditions and culture. You will get interesting facts and basic overview. You may change your view and expand knowledge about the country from which the first hominidae came to Europe. FB event

Leden 2014

21.1.2014 v 19:00 – Čajovna V síti – Kukátko do světa – Workcamp ve východní Africe
Co je to divadlo forum, co seženete k jídlu v Ugandě a co v Keni,
jak se řekne svahilsky “dobrou noc” a jak hluboké jsou latríny… :)

Pokud vás zajímá vyprávění zážitků dobrovolnice Jany z workcampu a pobytu ve východní Africe, přijďte se podívat na Kukátko do Světa.

Vstupné je dobrovolné, a bude použito na úhradu nákladnů spojených s promítáním (technické vybavení – plátno, projektor).

7.1.2014 v 19:00 – Čajovna V síti – Kukátko do světa – Španělsko (Comunitat Valenciana)

Jak se španělsky řekne U2? Zajímá vás, jak lze zkombinovat práci s postiženými, zahradničení, přírodní stavitelství, vysílání rádia, přepravu na koloběžce, focení a mytí nádobí na bytě čtyř národností? Pokud ano, tak přijďte na promítání Romana Bartoně. Zážitky z 9 měsíců na EDS v Elche rozšíří dojmy z cest do Galicie a Andalusie. Krom vyprávění a promítání krásných fotek bude během večera jako alegorická sonda do života dobrovolníka EDS promítnut krátkocentimetrážní film o lásce medvědů.

Novinky