25 let žijeme dobrovolnictvím!

INEX-SDA oslavil v loňském roce 25. narozeniny. Začtěte se do naší historie.

T%c5%99ebo%c5%88 1992
525b4fb2d01d2bdba4d80b11ccfe077a
2002 n%c3%a1v%c5%a1t%c4%9bva prezidenta havla v broumovsku

Po stopách dobrovolnictví v INEX-SDA

Tak schválně – vzpomenete si, co jste dělali 10. dubna 1991? Nebo alespoň v tom roce? Řada z vás ještě ani nebyla na světě, většina pak za sebou tahala kačera. A přesně v ten den oficiálně vzniklo sdružení, které dodnes žije dobrovolnictvím – INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Pravda, tehdy byl název ještě o fous krkolomnější – Sdružení pro mezinárodní výměny a turistiku mládeže – INEX (SMVTM INEX). Pomlčka a INEX v názvu zůstaly.

Divoká devadesátá léta

Začátky byly divoké. Jako celá porevoluční doba. Počítače v ČR teprve čekaly na svůj nástup do kanceláří, internet bylo neznámé slovo a prim hrály pevné linky a všudypřítomné telefonní budky. A v provizorní inexácké kanceláři byla hrstka zapálených dobrovolníků, kteří začínali psát úvodní kapitolu dobrovolnictví v ČR.

Dobrovolničím bezmála 20 let – velký rozhovor

Rok 1994 můžeme považovat za zlomový. Stali jsme se členem Celoevropské sítě dobrovolnických organizací a dveře do světa se nám, dobrovolníkům, otevřely naplno dokořán. O rok později už jsme vyřizovali dobrovolnické dokumenty na prvním inexím počítači. Následovaly roky, kdy byli dobrovolníci nazýváni „dobrodruhy, blázny a snílky“. Řeč je o druhé polovině devadesátých let, kdy prázdniny ovládaly dovolené u Jadranu nebo italském Bibione.

Z jednoho tisíciletí do druhého

Přelom tisíciletí, první „kulatiny“, workcampy (tj. dobrovolnické projekty) běží jako na běžícím pásu. Nastává technologický boom. Kdo nemá Nokii velikosti cihly, jako by ani nebyl. Pro přihlášky na workcampy začínáme používat elektronickou databázi. A vedeme ji dodnes, jen v mnohonásobně větším objemu. Inexí tým sdílí nadšení a do práce dává i kus sebe.

Zakládáme tři pobočky a řízení našich aktivit v ČR se na docelou dlouhou dobu přesouvá do Koteleckých Horek. Šíříme ideu obnovy venkova a zapojujeme první zahraniční dobrovolníky Evropské dobrovolné služby do projektu Modrý dům a Školicího střediska INEX-SDA.

Píše se rok 2004 a INEX-SDA se začíná angažovat v zemích globálního Jihu. Vzniká program GLEN a z něj vycházející projekt Fotbal pro rozvoj.

Byla to také doba, kdy na inexí vánoční večírky chodila hrát kapela Bůh ví, s tehdy ještě neznámým Ondřejem Brzobohatým, kdy se přespávalo v kanceláři, aby se všechno stihlo, a kdy jsme se postupně stěhovali ze Senovážného náměstí na Budečskou a nakonec na dnešní Varšavskou.

Co se dělo po roce deset

INEX vstoupil jako vlajková loď dobrovolnictví do roku 2011. Realizoval spolu s partnery první větší projekt mezikulturního vzdělávání – Stereotýpek v nás. Založili jsme Dobrovolnický klub – DOK, který od té doby přinesl řadu zajímavých nápadů a realizací přímo od Vás, dobrovolníků.
Stále více se nám daří propojovat se s evropskými partnery na společných projektech, které přinášejí nové perspektivy, metodiky a příležitost učit se praxí. Hledáme aktivně příležitosti, jak vysílat do světa i ČR lidi s různými druhy znevýhodnění prostřednictvím Dobrovolnictví pro všechny. S nástupem nových technologií jsme se chopili své šance a na svět jsme přivedli novou aplikaci IMPROVE pro převod dobrovolnické zkušenosti do řeči, kterou se mluví na trhu práce.

A oslavili jsme 25 let INEXu! – byly to oslavy několikadenní, příjemné, přátelské, i něco dobrovolné práce se při nich odvedlo. A my pokračujeme dál, v duchu slov Robina Ujfalušiho, táty Fotbalu pro rozvoj: „INEX chápu jako prostor a příležitost pro otevřené lidi, kteří mají chuť zkoušet nové věci, získávat zkušenosti, poznávat svět, jiné lidi i sami sebe. Lidi kolem INEXu přicházejí a odcházejí, fungování organizace se podle toho částečně proměňuje, ale základní étos a dobrovolnický elán zůstává – a věřím, že přetrvá dál.“

Novinky