Na workcamp do Kanady - jak na to?

Chantiers Jeunesse je kanadskou neziskovou organizací, která organizuje workcampy už od 80. let, a každoročně na svých projektech uvítá kolem 60 dobrovolníků. Dobrovolníci z celého světa se na jejich workcampech potkají i letos. S ohledem na zdlouhavou proceduru spojenou se získání pracovního povolení pro dobrovolníky zveřejňujeme první jarní workcamp v Kanadě už nyní. Další projekty mohou přibýt ještě v druhé polovině března. Popisy jednotlivých projektů najdeš v naší databázi.

P.S.: Kanada je jedinou zemí, kde dobrovolníci potřebují pracovní povolení. Pokud vyjíždíš na workcamp jinam, pracovní povolení nepotřebuješ.

Ebelova eliska vylet na fjordy 1
Polakova kristyna international digging
Sda 401 eco centre horni marsov 2015 1

Jak na pracovní povolení?

Každý zahraniční dobrovolník vyjíždějící na workcamp do Kanady potřebuje před odjezdem na projekt získat pracovní povolení (work permit). Proces žádosti a vyřízení povolení může trvat až 2 měsíce. Na základě zkušeností našich dobrovolníků ale doporučujeme začít žádost o povolení vyřizovat i s 3-měsíčním předstihem.

Partnerská organizace Chantiers Jeunesse poskytne přijatým dobrovolníkům tutoriál s návodem, jak si požádat o pracovní povolení. Dobrovolníci také získají zvací dopis a vyžadované formuláře, které jsou vyžadovány k udělení povolení. O povolení se žádá výhradně on-line.

Udělení pracovního povolení je zcela v rukou kanadského imigračního úřadu. Rozhodnutí bohužel nemohou INEX-SDA ani Chantiers Jeunesses nijak ovlivnit. Doporučujeme proto přikoupit si k letence pojištění proti storno poplatkům při zrušení letenky.

Poznámka: Vzhledem k dobrovolnické (neplacené) podstatě projektu se o “work permit” se nežádá v rámci programu International Experience Canada, který je určený pouze pro pobyty typu “work and travel”.

Od 15. března 2016 pro všechny občany cestující letecky do Kanady platí povinnost registrovat se v systému “electronic travel authorization-eTa”.

Žádost o registraci je třeba podat prostřednictvím webových stránek Citizen and Immigration Canada. Letecké společnosti nepřijímají k přepravě do Kanady bezvízové cestující bez platné registrace v eTA.

Instruktážní video naleznete zde.

Postřehy dobrovolníků z minulých let

Přečti si, co píší naši dobrovolníci o zkušenostech s vyřizováním pracovního povolení, ať víš, co tě čeká, zkušenosti mohou být různé.

Kristýna byla na přelomu června a července 2015 na workcampu v Sainte-Thérèse.
Vízum jsem do Kanady nepotřebovala, ale bylo nutné si vyřídit pracovní povolení. Celý proces se vyřizoval přes internet. Musela jsem zde nahrát několik dokumentů, z nich některé mi poslala již vyplněné kanadská organizace.

Dále jsem zde také musela napsat informace o mé letence, takže jsem ji musela koupit ještě předtím, než jsem zažádala o pracovní povolení a to i přesto, že jsem si nemohla být jistá, že povolení skutečné dostanu. Vyřizování trvalo docela dlouho, necelých 60 dní. Myslím, že je opravdu vhodné žádat o povolení raději třeba 3 měsíce předem.

Také když jsem dorazila do Kanady, celnice se mě vyptávala na spoustu otázek (např. pro jakou organizaci budu pracovat, co přesně budeme dělat atd.).

A co Kristýna říká o své zkušenosti s dobrovolnictvím v Kanadě?
Tento workcamp mi přinesl spoustu nových zkušeností. Bylo to také poprvé, kdy jsem cestovala úplně sama, takže o to byl tento zážitek silnější. Jako jedno z nejpozitivnějších hodnotím to, že jsme pracovali společně s mladými lidmi z tamního města, díky tomu jsme měli dostatečný kontakt s místními lidmi.


Nikola strávila v roce 2016 léto v Kanadě na 2 workcampech v Sainte-Thérèse za sebou. Oproti Kristýně měla s vyřizováním work permit méně starostí.

Myslím, že jsem měla tento rok štěstí, neboť vyřízení žádosti ze strany kanadských úřadů bylo velmi rychlé a bezproblémové. Proto soudím, že byl tento rok systém oproti minulým vylepšen a zrychlen.

Co pro Nikolu bylo největším zážitkem a co jí workcamp přinesl do života?

Zážitků, na které nikdy nezapomenu bylo spoustu, ale jedna z nejzábavnějších věcí bylo společné vaření. Díky vzájemné spolupráci jsme se naučili o kultuře toho druhého a vytvořili společně něco dobrého a užitečného.

Novinky