S vozíčkem na workcamp do Francie

INEX dlouhodobě podporuje účast lidí s omezenými příležitostmi na dobrovolnických a vzdělávacích projektech ať už v České republice, nebo v zahraničí. Doposud se s naší podporou mohli na workcampy (10-21 dní dlouhé mezinárodní dobrovolnické projekty), dlouhodobé projekty Evropské dobrovolné služby a různá školení vydat lidé ze sociálně slabého prostředí, z dětských domovů či s fyzickým postižením – neslyšící, nevidomí, po dětské mozkové obrně, či na vozíčku. Patří mezi ně i Aleš Zelený, který se v létě vypravil na svůj první workcamp.

Img 7731
Xdsc00347
Dsc00318

„Prvotní informaci, že něco takového vůbec existuje, jsem se dozvěděl od kamarádky, a tak jsem si nalezl a oslovil organizaci INEX-SDA. Velmi se mi líbila možnost vycestovat do ciziny, poznat novou zemi, nové lidi i kulturu a v neposlední řadě si i procvičit anglický jazyk. Jsou to dobré zkušenosti,“ doporučuje Aleš.

INEX-SDA je aktivním členem skupiny „Acces 4 All“, která vznikla v roce 2005 v rámci aliance evropských dobrovolnických organizací (Alliance of European Voluntary Service Organisations). Tato skupina prakticky i metodicky podporuje a motivuje ostatní organizace k zapojování dobrovolníků se znevýhodněním a otevírání jejich projektům opravdu všem. I díky této spolupráci se podařilo najít mezi 2000 workcampy po světě takový, který by byl bezbariérový a odpovídal představě a možnostem Aleše.

„Zúčastnil jsem se projektu Ferme de La Bouzigue –Éco construction. Jednalo se o farmu v jižní Francii. Měl jsem trochu obavy z bezbariérovosti, a zda budu moci i já – vozíčkář – být užitečný. Ale nejenom díky vstřícnosti lidí kolem šlo vše bez větších problémů a s ostatními dobrovolníky jsme zažili i spoustu vtipných momentů.“

Co ti účast na workcampu přinesla?
Jako hlavní přínos bych označil poznání nových lidí z celého světa (Turecko, Francie, Jižní Korea, Japonsko) – teď již některých kamarádů, nových kultur, zvyků a poměrů v jiných zemí, a tudíž i možnost porovnání s kulturou naší a zjištění, že když je alespoň trochu dobrá vůle, tak jde vše!

Co bys vzkázal ostatním lidem, kteří slyší o workcampu poprvé?
Pokud mají chuť a jsou otevření novým zkušenostem, zážitkům a výzvám, tak neváhat a skočit po příležitosti klidně i po hlavě, protože s trochou promyšlení a dobré vůle je možné opravdu vše a hlavně to stojí za to! :)

S Alešem nyní hledáme projekt ve Velké Británii, do kterého by se mohl zapojit nejlépe na celý rok.
Zájemci se speciálními potřebami o dobrovolnické projekty u nás, nebo v zahraničí mohou kontaktovat Janu Koňasovou, info@inexsda.cz.

Novinky