Helena: zkušená dobrovolnice s pěti absolvovanými workcampy

12034370 10205258481002173 1826187465789012163 o
Img 3391
Dscf5848

Kdy a kam ses vydala poprvé na workcamp?
Dortmund 2011 – první workcamp z mých pěti se konal v centru pro děti a mládež,
trval 3 týdny a každý týden jsme měli jinou úlohu – rekonstrukci třídy, vymýšleli jsme program pro děti, hráli si s nimi a poslední týden jsme se učili šít na stroji. Ušili jsme medvídky v barvách vlajek zemí, odkud jsme my – dobrovolníci – pocházeli. Medvídky pak dostaly děti ze sociálně slabých rodin.

Proč ses rozhodla, že se staneš dobrovolnicí?
Super zkušenost ve všech směrech, je to částečně dobrodružství, protože nikdy nevíte, kam přesně jedete a kdo tam bude. Lákalo mě poznat lidi z různých zemí – a to ne jen povrchně, ale když s nimi intenzivně trávíte celé týdny a pracujete spolu, poznáte se v různých situacích. A nakonec je to fajn pocit, když jste s něčím pomohli.

Jaký je tvůj nejlepší zážitek z workcampu?
To se asi nedá říct. Ale např. bylo strašně milé, když jsem ve Slovinsku na dětském táboře učila dětičky písničku od Nohavici: Pijte vodu a nepijte rum. Celý tábor se mnou zpíval refrén a vystoupili jsme i před rodiči. Mělo to velký úspěch a bylo to moc roztomilé.

Bez jaké věci bys už na workcamp neodjela?
Neodjela? Bez kytary! Ta má úspěch vždy a všude, zpívá se vždy až do noci.

Co sis přivezla z workcampu? (ve smyslu, co ses naučila)
Kromě zážitků, zkušeností a jen a jen dobrých dojmů také nové přátele. Se všemi samozřejmě nemůžete udržovat kontakt, ale mám rozhozené sítě a vím, že se můžu ozvat kamarádům, když budu ve Španělsku, Anglii, Rumunsku nebo třeba Japonsku. Už jsem se s některými setkala, v zahraničí i v Praze.

Co bys vzkázala/doporučila workcampovým nováčkům?
Nemějte obavy! Dva týdny mi na workcamp přijde docela málo, než se rozkoukáte a skamarádíte, hned jedete domů. Ve třech týdnech ale vytvoříte i silnější vztahy mezi ostatními a camp opravdu prožijete, nejen zažijete :-)

Novinky