Dobrovolníci z celého světa pomáhali napříč Českem

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) uzavřelo svou již 26. letní dobrovolnickou sezonu. Dobrovolníky vysílá do zahraničí a své poslání podporovat rozvoj tolerantní otevřené společnosti a aktivního odpovědného přístupu k okolnímu světu naplňuje i v Česku. Prostřednictvím 2-3 týdenních mezinárodních dobrovolnických projektů, tzv. workcampů. Letos se jich v celkem 32 lokalitách po celé zemi uskutečnilo 35. A uspořádat dobrovolnický projekt může takřka kdokoli. V těchto dnech se mohou zájemci hlásit na bezplatné školení Zrealizuj workcamp ve svém městě.

Pr%c3%a1ce na poli
Sda 204 2
Workcamp

Zrealizuj workcamp ve svém městě!

Workcampy v Česku podporují regiony a pomáhají ve čtyřech různých oblastech – ekologie, komunitní rozvoj, sociální služby a renovace památek. Letos se workcampů zúčastnilo 391 dobrovolníků, zahraničních bylo 318. Zapojilo se více lidí než vloni, ale i tak poptávka po dobrovolnících převýšila nabídku. „Zvýšený zájem nových organizací i obcí o dobrovolníky nás těší. Po celé zemi najdeme projekty hodné podpory i místa, která by potřebovala oživit, zvelebit. Právě z toho důvodu pořádáme cyklus školení pro ty, kteří se chtějí aktivně zapojit do dění ve svém regionu,“ říká Renata Míchalová z INEX-SDA, koordinátorka workcampů v ČR.

Něco navíc

K dobrovolnické práci patří i smysluplně strávený volný čas. Doprovodný program workcampů pořádaných po celém Česku, zvláště v malých městech či vesnicích, pomáhá oživit tamější dění a přiblížit místním obyvatelům kulturu a zvyky dobrovolníků z různých zemí. Ti zase získají příležitost poznat, jak se žije u nás. A nejen to – setkání s dobrovolníky inspiruje, jak popsala organizátorka workcampu ve Veselí nad Úhlavou Marta Tomanová: „Zdejší děti si po první půlhodině ostychu naše dobrovolníky tak oblíbily, že přemlouvaly rodiče, ať je další den vezmou taky na zámek pomáhat, a myslím, že v nich zájem o dobrovolnictví zůstane i do budoucna“.

Stačí jen nápad a chuť něco změnit

Chátrající zámek, polorozpadlý pivovar, neudržovaný park… To jsou ideální místa pro uspořádání dobrovolnického projektu (workcampu). Úspěšně to funguje například v pivovaru Chříč nebo na hradě Hartenberg, kde se workcampy konají každoročně. Zapojit se může každý, kdo chce něco změnit… Dobrým příkladem za všechny je spolek pro kulturu a rozvoj Chodsko žije! Jeho členové prošli loňským cyklem školení „Zrealizuj workcamp“ a letos v létě uspořádali za podpory INEX-SDA workcamp v Domažlicích. Přijelo na něj 12 dobrovolníků z celého světa, aby pomohli s údržbou a rozvojem místního arboreta. Dobrovolníci se zapojili i do organizace festivalu Domažlický kulturovar.

Co je to workcamp?

Workcamp je 2-3 týdenní dobrovolnický projekt, kde spolu pracuje a tráví volný čas mezinárodní skupina 6 – 15 dobrovolníků. Je to jedinečná příležitost poznat různé země a jejich kulturu, podpořit svou prací veřejně prospěšný projekt, naučit se nové věci a poznat zajímavé lidi. V březnu 2017 INEX-SDA zveřejní více než 2000 dobrovolnických projektů v Česku a zahraničí na léto 2017.

Fotogalerie k workcampům 2016postupně aktualizujeme

Novinky