Naše dobrovolnice píše v Reflexu o své zkušenosti s programem GLEN

„Příměří mezi barmskou vládou a etnickými armádami bylo uzavřeno až letos v říjnu. Podepsala ho ještě předchozí vláda, než ji smetly volby. Někteří lidé ve Hpa-anu však nevěří, že útrapy skončily,“ tvrdí ŠÁRKA MAROUŠKOVÁ (31). „O politice se bojí otevřeně mluvit i dnes. Divit se tomu nelze – boj Karenů, Kačjinů a dalších etnik s armádou barmského vojenského režimu trval přes šedesát let.“

2520135
2520134
2520133

Změnit místo, ještě cestovat a vyzkoušet si život mimo náš kulturní okruh. To byly zhruba důvody, které mě přiměly absolvovat několikaměsíční stáž v rámci programu GLEN (Globální edukační síť mladých Evropanů), jejž v České republice koordinuje nezisková organizace INEX-SDA. Barma (současný název je Svazová republika Myanmar) mě z nabídky zaujala zaměřením na komunitní práci a vzdělávání. Místem působení byl Hpa-an, zhruba čtyřsettisícové město na jihovýchodě země.

K výhodám programu GLEN patří, že vybraný jedinec dostane grant, který mu pokryje náklady na letenku i běžné živobytí v místě pobytu. Tak to alespoň platilo v případě Hpa-anu. V porovnání s městy v méně odlehlých částech Barmy je tam život poměrně levný. Slušný pokoj pro jednoho v hotelu nebo na ubytovně seženete za deset až patnáct tisíc kyatů, což je v přepočtu dvě stě až tři sta korun, a za velké jídlo v restauraci zaplatíte kolem třiceti korun. Na severu, kam jezdí turisté, dáte za totéž i trojnásobek.

Pokračování článku, který je převzat z online verze časopisu REFLEX

Novinky