Učil děti v Nairobi fotit, dnes vede workshopy pro mladé Romy

INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX-SDA) zveřejnilo mezinárodní stáže unikátního projektu GLEN pro rok 2016. Jedná se o roční cyklus globálního rozvojového vzdělávání, jehož výsledkem je řada zajímavých a pro společnost významných projektů. Stáže jsou vyhlašovány vždy v listopadu a v síti GLEN je angažováno 10 evropských zemí, včetně České republiky.

Glen burkina faso michaela solnick%c3%a1 ruce
Glen ke%c5%88a
Glen mongolsko marcela jan%c3%a1%c4%8dkov%c3%a1 kone

Stáže v zemích globálního jihu

Pro letošní rok je v nabídce 7 stáží v 6 zemích (Etiopie, Barma, Gruzie 1, Gruzie 2, Vietnam, Keňa a Srbsko), všechny tematicky zaměřené na jednu z oblastí podnikání žen, vzdělávání, zemědělství, ekologie, filmu a fotografie nebo poválečné obnovy. „Do projektu GLEN pečlivě vybíráme jen kandidáty s vážným zájmem o globální rozvojové vzdělávání a konkrétní téma vybraného projektu. Po návratu ze stáže se účastníci aktivně zapojují do různých iniciativ zabývajících se globálními tématy a své poznatky z pobytu v zemi globálního jihu zúročí ve svém vlastním projektu. Ten se pak stává jedním z nástrojů k naplňování cílů udržitelného rozvoje,“ uvedla Veronika Uhlířová z INEX-SDA, koordinátorka GLENu v České republice.

Učil fotit děti v Africe

Dobrým příkladem se může stát příběh Ondřeje Šálka, účastníka GLENu 2013. Po dobu své keňské stáže vedl fotografické a filmové workshopy pro děti ze slumů či sociálně znevýhodněných oblastí v Nairobi, zpracovával fundraising, vedl kancelář, dělal PR a rekonstruoval temnou komoru. Po návratu zužitkoval své nabyté zkušenosti s prací s dětmi ze slumů a začal spolu s Jakubem Niesnerem dělat fotokroužky „DykFoto“ pro mladé Romy z brněnského Cejlu. V současnosti za sebou mají 7 výstav v Brně a Praze. „Když jsme se v lednu 2014 s Ondřejem do této aktivity pustili, byly to pro nás neprobádané vody, zbrusu nový svět, kopa nových zkušenostní, vzrušení a nadšení. To vše s jasným cílem: dejme sociálně vyloučeným dětem možnost se vyjádřit, ukažme to ostatním a uvidíme, co se stane. A tak se stalo,“ píše Jakub Niesner na stránkách DykFoto.

Zájemci o zapojení do programu GLEN 2016 se mohou hlásit do 10. ledna 2016. Výběrové řízení proběhne na přelomu ledna a února.

GLEN je unikátní mezinárodní projekt

GLEN vytváří prostor pro učení a výměnu perspektiv na globální úrovni a rozvíjí potenciál jednotlivců i organizací stát se zodpovědnými a emancipovanými globálními aktéry. V České republice koordinuje aktivity GLENu už deset let INEX-SDA, z.s.

Kontaktní osoba:
Veronika Uhlířová, koordinátorka vzdělávacích aktivit a programu GLEN
Telefon: +420 222 362 715
E-mail: glen@inexsda.cz
FB: www.facebook.com/GLENCzech

Novinky