Vytvářela jsem program pro děti v dětském domově na Srí Lance

Blog

Vytvářela jsem program pro děti v dětském domově na Srí Lance

Hoang se vydala na workcamp na Srí Lanku, kde připravovala aktivity pro děti v dětském domově. Nebyla to její první zkušenost s workcampy. V roce 2017 už byla ve Vietnamu, odkud pochází její rodiče. Co Hoang přimělo znovu na workcamp vyrazit, jaká byla její pracovní náplň a co si z workcampů odvezla?Co tě přimělo dobrovolničit?


Důvodů bylo víc. Dobrovolničení mě zajímalo už dřív. Ale vždycky jsem to odkládala. Říkala jsem si: “teď ne, možná někdy příště”. Po maturitě jsem se rozhodla dát si rok pauzu a jela jsem na jazykový kurz do Německa. Bydlela jsem v rodinách. U té poslední jsem se spřátelila s paní, které bylo kolem sedmdesáti. Byla to taková moje německá babička. Skvěle jsme si rozuměli. Byla neuvěřitelně aktivní. Podílela se třeba na projektech Červeného kříže. Právě v době, kdy jsem u ní bydlela, mi říkala, ať si hledám nové bydlení, že odjíždí na měsíc na misi v Jižní Africe. O podobných věcech jsme si povídali často. Já jsem jí říkala, že ji obdivuji. Byla takovým mým role modelem Nikdo by jí neřekl sedmdesát let. Vypadala spíš na padesát, jak byla aktivní. Motivovala mě k tomu, abych někam takto vyrazila. Říkala, že to je prostě potřeba zkusit. Ještě jsem neměla závazky, tak mi prý nic nebránilo. Já jsem měla klasické výmluvy, že si rodiče budou dělat starosti. Povídala, že člověk nemusí hned někam daleko. Ona začínala také v Německu. Pro mě byl první Vietnam. To sice daleko je, ale umím jazyk a už jsem tam byla, takže to nebyl takový kulturní šok. A za rok jsem pak sebrala odvahu a jela na Srí Lanku. A ničeho nelituju. Doteď jí děkuju.


Co bylo na Srí Lance tvou pracovní náplní?


Pracovala jsem se sirotky. Ačkoli se nejednalo o sirotčinec v pravém slova smyslu. Byl to spíš dětský domov pro děti od rodičů, kteří se o ně nemohli finančně postarat nebo měli jiné důvody, proč je do dětského domova umístili. Kolikrát to bylo tak, že rodiče byli rozvedení a když si našli nové partnery, nebylo už pro ně místo. Všechno to byly holčičky od sedmi do sedmnácti let. Cílem projektu nebyla výuka. O prázdninách měly děti dovoleno se na měsíc a půl vrátit ke svým rodinám. My jsme v dětském domově zůstávali s holčičkami, které se neměly za kým vrátit. Pořád nás ptaly, proč jsme přijeli na Srí Lanku. My jsme jim říkali, že jsme tam přijeli kvůli nim. Cílem bylo dát jim pocit, že ač ony se nemají kam vrátit, tak tu pro ně někdo je. Bylo to pro ně obtížné pochopit. Byly ale velmi důvěřivé a mazlivé. Vůbec se nás nebáli. Nakonec ani nešlo o to, co tam člověk dělal. Vymýšleli jsme jim sice program, ale už to, že jsme tam s nimi byli a povídali si, pro ně hodně znamenalo. To, že na ně někdo myslí a že někomu na nich záleží, bylo něco, na co nejsou tak zvyklé.


Co ti wokcampy daly do běžného života?


Samozřejmě jsou tu ta klišé, jak se tady máme dobře a nevážíme si toho. Klišé, které ale vychází z pravdy. Hodně lidí si myslí, že když takhle vyjede na workcampy, že někde pomůžou a změní svět. Že někde někoho něco naučí. Mně to ale přišlo právě naopak. My jsme koukali, jak i v těch těžkých životních situacích, jak si najdou důvod se na sebe usmívat a být na sebe hodné. Člověk viděl to, jak se k sobě chovají hezky a jsou slušní. Ty životy jsou tam úplně jiné. Mně se tam prostě všichni zdáli spokojenější. To, co vyzařují, z toho je cítit ta pozitivita. Tady, jak je to hektické, tak často zapomínáme na to, co je důležité. Věcí si nevážíme. Pro mě osobně bylo důležité, že jsem se překonala, získala pocit svobody, zbavila se strachu z toho, že jedu do cizí země, kde jsou jiní lidé a neznám jazyk. Stačí se mi teď podívat zpětně na fotky a mám hned zdroj neuvěřitelně pozitivní energie.


Co bys vzkázala dalším zájemcům?


Určitě doporučuji vyjet. Ale zase bych lhala, kdybych řekla, že je to úplně pro každého. Když už to člověka ale napadlo, tak rozhodně jet má. Workcampy jsou ideální koncept. Ten projekt je na dva/tři týdny. Člověk si to může vyzkoušet a není to závazek na celý rok. Je to neuvěřitelně obohacující. Je to hlavně super pro lidi, co se hledají a co cítí, že jim životě něco chybí. Hodně lidí věří, že dobrovolničení je o tom někam jet a pomáhat, a to je samozřejmě jeden z hodně důležitých aspektů. Ale často člověk zapomíná na to, že jedna z těch nejzajímavějších věcí na tom je to, co se všechno naučí, jaké má z toho dojmy a zážitky a také je to o kontaktu s lidmi a jinou kulturou. Samozřejmě je to další klišé. :)


Vietnamcům druhé generace jako jsem já bych také ráda vzkázala, že když jednou za čas do Vietnamu letí, tak můžou zkusit svůj čas strávit smysluplněji. Často to je tak, že ho tráví jen u babičky, sedí u televize a vlastně nic nedělají. Díky podobným projektům můžou poznat zemi lépe a ještě pomoci té komunitě a zemi.


Pokud tě příběh Hoang zaujal, můžeš nahlédnout do naší databáze a vybrat si ze stovek projektů ve všech koutech světa.


Databáze workcampů


Kontakt

T: +420 222 362 713
A: Varšavská 30, Praha 2
E: inexsda@inexsda.cz
Workcampy: workcamp@inexsda.cz
CHCEŠ BÝT STÁLE V OBRAZE?

odebírej newsletter
FANDÍŠ NAŠIM AKTIVITÁM?

Podpoř nás

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies. Pomáhají k jejich funkčnosti a umožňují analýzu návštěvnosti. Více informací o jejich použití a nastavení