Na workcamp do Horažďovic i s rodinou

Blog

Na workcamp do Horažďovic i s rodinou

Přinášíme vám rozhovor se Zuzanou Jahnovou, jednou z organizátorek prvního inexího "family workcampu", na který v srpnu 2018 dorazilo 7 rodin - z Belgie, Slovinska, Tchaj-wanu, Polska, Kazachstánu a dvě z Itálie.


Čemu se věnuje vaše organizace?


Dům dětí a mládeže v Horažďovicích je příspěvkovou organizací Plzeňského kraje a slouží jako školské zařízení pro volný čas dětí, mládeže i dospělých (zájmové vzdělávání). V současnosti je DDM tvořeno třemi pracovišti (Zámek, Přírodovědná stanice, PROUD - Envicentrum Podbranský mlýn). Hlavní činností DDM je zajištění nabídky pravidelné zájmové činnosti během školního roku, tedy především kroužků. PROUD spolu s Přírodovědnou stanicí slouží jako středisko environmentálního vzdělávání, které realizuje jedno i vícedenní vzdělávací kurzy pro školní kolektivy, přes prázdniny slouží jako základna pro pobytové a příměstské tábory a nabízí prostory pro pořádání seminářů, přednášek, workshopů a dalších vzdělávacích či kulturních akcí jak pro mládež, tak pro odbornou a laickou veřejnost. Přírodovědnou stanici v současné době transformujeme ve výukový statek. Takže je zde stále co dělat.Jak poprvé vznikla myšlenka, že byste u vás mohly uspořádat workcamp?


Na myšlenku uspořádat family workcamp nás přivedla Katka Lhotková , která na workcampy jezdí do zahraničí (pozn. editora: Katka je dlouholetá workcampářka, která jezdí na workcampy i s rodinou) a shodou okolností měla v PROUDu děti na táboře. Prostor se ji líbil a napadlo ji, že bychom něco takového jistě zvládly také zorganizovat. A jak už to bývá, v Čechách všichni znají všechny a tak i my jsme zjistili, že Katka Trnková (vedoucí workcampu) u Katky Lhotkové kdysi pracovala v Praze.


Jak jste se cítily po absolvování školení Zrealizuj workcamp ve svém městě?


Upřímně, trošku divoce. Nikdo před námi family workcamp v Čechách ještě nedělal, nebylo koho se zeptat, na vše jsme šly tak nějak intuitivně.Co následovalo po něm - do chvíle, než začal workcamp?


Spousta plánování, dopisování a ladění detailů. A taky promýšlení práce tak, aby ji bylo dost pro všechny a aby se ji mohly účastnit i děti. A spolupráce s INEXem probíhala na jedničku. Od Evči se nám dostalo velké podpory.


Jaká jste měly ohledně workcampu očekávání? Bály jste se něčeho? A jak to dopadlo?


Já osobně jsem se bála, že bude špatné počasí a my nebudeme moci pracovat u zvířat. Ale bylo krásné teploučko.Jaká vzpomínka na workcamp vám i teď po čase vykouzlí úsměv na rtech? A naopak - co bys na workcampu změnily?


Největší lekcí pro mě bylo vidět děti z různých zemí, které se spolu domluvily aniž by uměly anglicky. Vyvinuly si spolu speciální dorozumívací jazyk, nás dospělé vůbec nepotřebovaly.
A co bych změnila? Asi bych stála o to, aby se programu neúčastnily dvě rodiny ze stejné země. To nedělalo dobrotu.


Půjdete do toho znovu?


:) Tak to ještě uvidíme..Co byste doporučily organizacím, které o uvažují o tom, že uspořádají vlastní workcamp?


Připravte si opravdu hodně práce:) A také si připravte hodně nářadí:) Ani jsme nesnili o tom, že dobrovolníci budou tak výkonní. V některých momentech si i stěžovali, že je práce málo a chtěli pracovat ještě víc;) Velkou výhodou našeho workcampu bylo i to, že vedoucí nebyli cizí. Znali dobře dané prostředí i chod výukového statku a mohli tudíž dobře pomáhat s organizací různorodé práce. Proto pokud máte ve svém okolí někoho znalého poměrů, INEX Vám z něj vyškolí vedoucího. A klidně se na nás obraťte, rádi poradíme.


Zuzana Jahnová je vedoucí pracoviště PROUD – Envicentrum Podbranský mlýn a lektorka.


Zrealizuj workcamp i ve svém městě!


Kontakt

T: +420 222 362 713
A: Varšavská 30, Praha 2
E: inexsda@inexsda.cz
Workcampy: workcamp@inexsda.cz
CHCEŠ BÝT STÁLE V OBRAZE?

odebírej newsletter
FANDÍŠ NAŠIM AKTIVITÁM?

Podpoř nás

Partneři

Tyto webové stránky používají soubory cookies. Pomáhají k jejich funkčnosti a umožňují analýzu návštěvnosti. Více informací o jejich použití a nastavení