Příroda a komunita v Jilemnici

3. srpna 2020 - 12. srpna 2020 (10 dnů)

Česko
Pomáhám komunitě
18+
English
Počet dobrovolníků: 14
Volná místa celkem: 1
Účastnický poplatek: 0 Kč
Kód projektu: SDA 105
Jazyk workcampu
English
Požadovaný věk
18 let
Počet dobrovolníků
14
Volná místa celkem
1
Účastnický poplatek
0 Kč

Popis

Workcamp se koná v obci Jilemnice a je pořádán ve spolupráci s místním skautem a iniciativou Mnoho světů. MNOHO SVĚTŮ je komunita lidí v Jilemnici, kterou primárně spojuje zájem o lidská práva. Již sedm let pořádají v Jilemnici (a okolí) filmový festival, sbírky a besedy. Pomáhají a organizují charitativní projekty. Hlavním cílem workcampu je seznámit účastníky s prací organizace a s Jilemnicí a Jilemnické s účastníky. Jilemnice tvoří komunitu aktivních lidí usilujících o prosazování lidských práv a podporu demokracie. Je to unikátní projekt, se kterým se účastníci seznámí. Dozví se zde, jak by mohli vybudovat podobnou komunitu ve své zemi a jak by mohli propagovat lidská práva. Dílčím cílem je ukázat účastníkům důležitost ochrany přírody.

Místo

Workcamp se bude konat v podkrkonošském městečku Jilemnice, které se nachází na východním okraji Libereckého kraje. Kořeny Jilemnice sahají hluboko do historie (první zmínky již z 14. st.), v jejím centru naleznete spoustu dochovaných historických pamětihodností. Jilemnici se přezdívá brána do Krkonoš a obklopuje ji malebná příroda. Místo setkání: Jilemnice. Čas přijezdu je obvykle odpoledne. Z Prahy to sem trvá přes dvě hodiny z Černého Mostu. Přesné informace budou upřesněny v informačním letáku. Volný čas: Město Jilemnice má řadu možností pro volnočasovou zábavu. Ať už výlety k blízkým rybníkům, nebo táborákové večery v lesích. Možnosti jsou i v místním kině, kde budou probíhat filmové večery. V Jilemnici je také spousta sportovních možností: plavecký bazén, sportovní hala, venkovní hřiště. V rámci workcampu proběhne mezinárodní večer s prezentací různých kuchyní. Vezměte si prosím sebou nějaké tradiční suroviny/koření pro přípravu národních jídel.

Požadavky

Workcamp je určen pro všechny, které zajímají enviromentální a sociální problémy. Sebou si přivezte staré oblečení a boty, které se mohou ušpinit.

Práce

Práce bude různorodá a bude probíhat jak v Jilemnici, tak v blízkém Krkonošském národním parku. Hlavní náplní práce bude údržba lesů a luk (bude se jednat hlavně o sečení luk, uklízení nepořádku v lesích). Další pracovní náplní je výpomoc Domovu s pečovatelskou službou v Jilemnici. Účastníci budou pomáhat obyvatelům s každodenními činnostmi a během toho jim osvěží znalosti cizích jazyků. MNOHO SVETU zakládá také nové komunitní centrum, které bude potřeba vymalovat a provést na něm drobné opravy. Mimopracovní činnost: Součástí workcampu bude výlet do hor ve spolupráci s KRNAPem, při kterém dostanou účastníci příležitost poznat Krkonoše z jiné perspektivy, než mají obyčejní turisté. Dále bude možnost navštívit výrobu skleněných perliček ve firmě Rautis, která je nominována na zapsání do UNESCO. Dále je připraveno promítání lidskoprávních dokumentů, návštěva muzea historie lyžování i areálu na biatlon. Dále bude možnost zúčastnit se workshopu pozorování, odchytu a kroužkování ptactva.

Ubytování

Budete ubytovaní v skautském centru v Jilemnici a spát budete na palandách. Sebou si vezměte spacák. Kuchyň, sprchy a toalety jsou zde k dispozici. Stravování bude částečně zajištěno z místní jídelny (snídaně). Příprava oběda, večeře a svačiny bude na dobrovolnících.

Lokalita

Poznámky

Budete trávit hodně času venku a můžete přijít do kontaktu s velkým množstvím různých druhů rostlin, bylin, pylů a hmyzu.

Aktuální informace

Letos opět počítáme s českými workcampy, pro které hledáme i vedoucí. O zahraniční možnostech budeme průběžně informovat.