Obnova života v zaniklé osadě v horách

17. července 2020 - 25. července 2020 (9 dnů)

Česko
Pomáhám přírodě
18+
English
Počet dobrovolníků: 14
Volná místa celkem: 0
Účastnický poplatek: 0 Kč
Kód projektu: SDA 402
Jazyk workcampu
English
Požadovaný věk
18 let
Počet dobrovolníků
14
Volná místa celkem
0
Účastnický poplatek
0 Kč

Popis

Workcamp pořádá nevládní organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky, která je aktivní v odlehlém regionu Jeseníky a Rychleby. Brontosaurus se zaměřuje na životní prostředí a udržitelnost; zachovávají opuštěné památky s ohledem na tradiční metody a materiály. Jedním z hlavních projektů je opuštěná vesnice Zastávka v Rychlebech, kde se pěstují staré druhy ovocných stromů a experimentuje s přírodní architekturou. Cílem workcampu je pomoci s obnovou a vytvořením eko-vesnice s ohledem na tradiční metody a přírodní životní styl.

Místo

Zaniklá vesnice Zastávka, část Uhelna v Rychlebech, asi 29 km od města Jeseník. Vesnice leží na kopci a je velmi izolovaná (poslední osadníci odešli před 70 lety po druhé světové válce). Do nejbližší vesnice Uhelná se dostanete pěšky ve vzdálenosti 2 km. Jde o lokalitu v přírodě, kde dříve stávala malá vesnice. Je zde krásná zvlněná krajina a staré ovocné stromy, které se dochovaly v zahradách domů, které však už zmizely v hlubinách času. Na jednom z míst bývalého stavení jsme postavili přírodní domek zvaný Hobitín, v němž budeme bydlet. Na jiném místě stojí venkovní pec na chleba. Chováme zde i ovce, aby spásaly trávu a aby osada znovu ožila. Místo setkání: Uhelná (Jeseník). Čas setkání je obvykle odpoledne. Vezměte prosím na vědomí, že cesta z Prahy trvá 5-7 hodin. Přesné informace budou uvedeny v informačním listu. Volnočasové aktivity: Akce bude relativně daleko od města. Po práci proto předpokládáme, že budeme trávit čas vzájemným povídáním, hraním her a výpravami do okolí, návštěva místních lázní; chráněná oblast Rejviz; města Mikulovice, Zlaté Hory a Jeseník atd. popř. různými dílnami a přednáškami.

Požadavky

Hledáme zejména dobrovolníky, kteří se zajímají o přírodu, nebojí se ruční práce a základních životních podmínek. V kempu není dovoleno kouřit a pít alkohol.

Práce

Práce bude rozdělena na 2 části. První část práce bude Folklorní kosení. Jde o místní prožitkově pracovní a kulturní festival s významem pro ochranu přírody, který se snaží obrátit pozornost místních lidí k lidovým tradicím, aby se na ně nezapomnělo, ale také k ochraně přírody. Účastníkům Workcampu tak nabízíme příležitost poznat část místní komunity, kultury a krás tohoto kraje. Tato první část workcampu probíhá na jiném místě než ostatní části a hodí se na ně oblečení, které připomíná alespoň částečně Folklorní (bílá košile, klobouk, děvčata sukně). V další části budeme v zaniklé osadě sekat trávu, ať už sekačkou, nebo kosou, hrabat a sušit seno. Dále budeme stavět hráz – malý rybníček. V neposlední řadě se budeme starat o zahrádku a dělat různé další drobné udržovací práce. O víkendu bude volno. Mimopracovní vzdělávací činnosti: Folklorní kosení: Účastníci budou ubytovaní v horské chalupě s jinými účastníky a zúčastní se akce, jejímž cílem je rozvoj tradic a ochrana přírody (víkend 17. - 19. 7). Výlety do okolí – město Jeseník a Priessnitzovy léčebné lázně, pro zájemce se můžeme jít i koupat do místního lázeňského bazénu, možnost koupání v rybníce, povídání o místní přírodě a o činnosti místní organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky, a to od předsedy organizace. Navštívíme (zájemci) místní rodiny, které se rozhodly žít zde na venkově trochu odlišným stylem života od měst, ačkoli někteří z nich ve městě nějaký čas pobývali.

Ubytování

Během festivalu dobrovolníci zůstanou v chalupě s ostatními účastníky festivalu a budou spát na matracích. Po zbytek workcampu zůstanou dobrovolníci v přírodním domě Hobitín z hlíny a slámy. Spí na matracích, ale můžete si vzít vlastní karimatku. Vezměte si teplý spacák! Přístup k elektřině je omezený; voda je dodávána v sudech. Toalety jsou suché (přístřešek). Není zde žádná vnitřní sprcha (improvizovaná přírodní sprcha – voda je ohřívána sluncem). Budete si vařit svá vlastní jídla v improvizované polní kuchyni a střídat se.

Lokalita

Poznámky

Venku budete trávit spoustu času, dostanete se tak do kontaktu s různými druhy rostlin, bylin, pylu a hmyzu.

Aktuální informace

Letos opět počítáme s českými workcampy, pro které hledáme i vedoucí. O zahraniční možnostech budeme průběžně informovat.