Zpět do přírody

30. srpna 2020 - 12. září 2020 (14 dnů)

Česko
Pomáhám přírodě
18+
English
Počet dobrovolníků: 12
Volná místa celkem: 10
Účastnický poplatek: 0 Kč
Kód projektu: SDA 405
Jazyk workcampu
English
Požadovaný věk
18 let
Počet dobrovolníků
12
Volná místa celkem
10
Účastnický poplatek
0 Kč

Popis

Workcamp je organizován ve spolupráci s českou národní sekcí EUROSOLAR a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. EUROSOLAR podporuje obnovitelné energie, udržitelný životní styl; zabývá se ekologickou výchovou mládeže a organizuje ekologické letní tábory pro děti a rodiny. EUROSOLAR začal organizovat workcampy před 21 lety! Workcamp se odehrává v opuštěné, ale mimořádně krásné, kopcovité oblasti Šumavy, poblíž západní hranice České republiky. Kemp je zcela izolován od civilizace (nejbližší česká vesnice je vzdálená 11 km). Vítáme dobrovolníky, kteří rádi vyzkouší život v lese s omezených podmínkách a nevadí jim delší procházky. Cílem je pomoci udržovat louky v chráněné přírodě, udržovat kemp a umožnit dobrovolníkům s dětmi setkat se a užívat si přírody.

Místo

GPS souřadnice: 49,721559, 12,468716. Kemp se nachází v izolované části obce Lesná v Šumavě nedaleko německých hranic. Nejbližší autobusová zastávka je Stará Knížecí Huť a nejbližší větší město je Tachov. Kemp se nachází asi 30 minut chůze od nejbližší autobusové stanice. Krajina je kopcovitá, ale většina důležitých míst tábora se nachází v údolí u potoka. Místo setkání: Stará Knížecí Huť, část obce Lesná. Veřejná doprava na Starou Knížecí Huť během letních prázdnin je velmi omezená – z Prahy je obvykle jen 1 nebo 2 spoje a jsou ráno/ poledne. Podrobné informace o cestování budou uvedeny v informačním listu. Volnočasové aktivity: Pěší turistika v okolní přírodě. Výlety do českých měst v sousedství (např. Mariánské Lázně) a vzhledem k tomu, že se projekt nachází přímo na hranici Německa, lze zorganizovat také výlet do Německa. Ve volném čase si můžete zahrát hry, dělat kreativní workshopy nebo zažít indickou saunu a vyzkoušet lukostřelbu.

Požadavky

Tento tábor je ideální pro dobrovolníky, kteří si chtějí užít života a práce v základních podmínkách v těsném kontaktu s přírodou. Tento projekt není vhodný pro alergiky na seno. V kempu je přísná politika bez alkoholu a drog.

Práce

Budete pracovat v přírodní rezervaci asi 3 km od kempu (bude se tam chodit pěšky). Hlavní práce bude spočívat v sekání trávy na chráněných loukách a v kempu, hrabání a sběru trávy. Tato práce je fyzicky náročná, ale na čerstvém vzduchu. Protože louky mohou být velmi mokré, vezměte nepromokavou pracovní obuv (nebo gumové holínky), dešťovou výstroj a rukavice. Rovněž budete přímo v kempu pracovat na údržbářských pracích, které mohou zahrnovat opravu plotů, přípravu zahradních lůžek na zimu, práci v nedalekém lese a další manuální práce. Na konci workcampu pomůžete demontovat kemp a přepravit veškerý materiál do Prahy, kde bude v zimě uložen. Mimopracovní vzdělávací aktivity: Večerní diskuse o environmentálních a mezikulturních tématech, učení se rozpoznávat hvězdy, sledování divokých zvířat. Lze naplánovat návštěvu přírodních rezervací v okolí. Vzhledem k tomu, že budete žít v úzkém kontaktu s přírodou, zlepšíte také své dovednosti kempování. Každý večer se bude konat skupinová meditace v týpí.

Ubytování

Ubytování bude v týpí stanech (indické stany s krbem uprostřed) na dřevěných panelech a matracích vycpaných senem. Vařit budete spolu jako skupina na ohni. Jídlo je pouze vegetariánské (s možností veganské a bezlepkové stravy). Snažíme se nakupovat pouze místní a sezónní jídla. Noci v lese jsou velmi chladné, dokonce i mrazivé, takže si přivezte velmi teplý spací pytel, kempingovou rohož, extra přikrývku a / nebo prostěradlo zakrývající seno. U tábora se umyjete v malé řece studenou vodou, toalety jsou suché a venkovní. Úřady každý rok analyzují zdroj vody, aby splňovaly normy. Fotografie můžete vidět zde: goo.gl/UDGSqc

Lokalita

Poznámky

Očekáváme, že dobrovolníci si užijí táboření a pobyt venku. Upozorňujeme, že poslední tři dny jsou věnovány demontáži kempu a přepravě veškerého materiálu do Prahy. Dobrovolníci budou rozděleni do skupin, které pomáhají s různými fázemi stěhování (nakládka a vykládka tábora v Praze) - někteří cestují do Prahy autobusem a vlakem ve čtvrtek 10. září, jiní autobusem a vlakem o den později. Všichni dobrovolníci se večer setkají v Praze 11. září. Bude zajištěno ubytování v Praze. Dobrovolníci mohou pobývat v Praze do neděle 13. září, pokud si to budou přát. Zařiďte si prosím své cestovní plány podle svých preferencí. Před přihlášením se podívejte na fotografie z předchozích let: https://www.inexsda.cz/media/back-to-nature-2019/

Aktuální informace

Letos opět počítáme s českými workcampy, pro které hledáme i vedoucí. O zahraniční možnostech budeme průběžně informovat.