S rodinou zpět do přírody

22. srpna 2020 - 29. srpna 2020 (8 dnů)

Česko
Pomáhám přírodě
18+
English
Počet dobrovolníků: 27
Volná místa celkem: 16
Účastnický poplatek: 35 Kč
Kód projektu: SDA 404
Jazyk workcampu
English
Požadovaný věk
18 let
Počet dobrovolníků
27
Volná místa celkem
16
Účastnický poplatek
35 Kč

Popis

Workcamp je organizován ve spolupráci s českou národní sekcí EUROSOLAR a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. EUROSOLAR podporuje obnovitelné energie, udržitelný životní styl; zabývá se ekologickou výchovou mládeže a organizuje ekologické letní tábory pro děti a rodiny. EUROSOLAR začal organizovat workcampy před 21 lety! Workcamp se odehrává v opuštěné, ale mimořádně krásné, kopcovité oblasti Šumavy, poblíž západní hranice České republiky. Kemp je zcela izolován od civilizace (nejbližší česká vesnice je vzdálená 11 km). Vítáme dobrovolníky, kteří rádi vyzkouší život v lese s omezených podmínkách a nevadí jim delší procházky. Cílem je pomoci udržovat louky v chráněné přírodě, udržovat kemp a umožnit dobrovolníkům s dětmi setkat se a užívat si přírody.

Místo

Místo konání workcampu: GPS souřadnice: 49,721559, 12,468716. Kemp se nachází v izolované části obce Lesná v Šumavě nedaleko německých hranic. Nejbližší autobusová zastávka je Stará Knížecí Huť a nejbližší větší město je Tachov. Kemp se nachází asi 30 minut chůze od nejbližší autobusové stanice. Krajina je kopcovitá, ale většina důležitých míst tábora se nachází v údolí u potoka. Místo setkání: Stará Knížecí Huť, část obce Lesná. Veřejná doprava na Starou Knížecí Huť během letních prázdnin je velmi omezená – z Prahy je obvykle jen 1 nebo 2 spoje a jsou ráno/ poledne. Podrobné informace o cestování budou uvedeny v informačním listu. Volnočasové aktivity: Pěší turistika v okolní přírodě. Výlety do českých měst v sousedství (např. Mariánské Lázně) a vzhledem k tomu, že se projekt nachází přímo na hranici Německa, lze zorganizovat také výlet do Německa. Ve volném čase si můžete zahrát hry, dělat kreativní workshopy nebo zažít indickou saunu a vyzkoušet lukostřelbu.

Požadavky

Tento tábor je ideální pro dobrovolníky, kteří si chtějí užít života a práce v základních podmínkách v těsném kontaktu s přírodou. Tento projekt není vhodný pro alergiky na seno. V kempu je přísná politika bez alkoholu a drog. Účastnický poplatek: 2300 Kč – dospělý, 400 Kč – dítě. EUROSOLAR je nevládní organizace s omezenými zdroji, proto žádáme účastníky, aby přispěli do rozpočtu workcampu. Poplatek musí být uhrazen předem bankovním převodem na účet INEX-SDA.

Práce

Bude se pracovat v přírodní rezervaci asi 3 km od kempu a v kempu, mezi činnosti bude patřit např.: sekání trávy na loukách a v kempu, vaření, sběr dřeva a provádění údržby, práce v nedalekém lese a další ruční práce. Děti a rodiče budou spolupracovat, pokud to bude možné (např. hrabání trávy, pomoc při vaření, sběr dřeva, sklizeň zeleniny a zahradničení). Upozorňujeme, že louky mohou být velmi mokré; přineste nepromokavou pracovní obuv (nebo gumovou obuv), dešťovou výstroj a rukavice.) Mimopracovní vzdělávací aktivity: Večerní diskuse o environmentálních a mezikulturních tématech, učení se rozpoznávat hvězdy, sledování divokých zvířat. Lze naplánovat návštěvu přírodních rezervací v okolí. Vzhledem k tomu, že budete žít v úzkém kontaktu s přírodou, zlepšíte také své dovednosti kempování. Každý večer se bude konat skupinová meditace v týpí.

Ubytování

Ubytování bude v týpí stanech (indické stany s krbem uprostřed) na dřevěných panelech a matracích vycpaných senem. Velké rodiny budou mít vlastní týpí, menší rodiny budou sdílet týpí. Vařit budete spolu jako skupina na ohni. Jídlo je pouze vegetariánské (s možností veganské a bezlepkové stravy). Snažíme se nakupovat pouze místní a sezónní jídla. Noci v lese jsou velmi chladné, dokonce i mrazivé, takže si přivezte velmi teplý spací pytel, kempingovou rohož, extra přikrývku a / nebo prostěradlo zakrývající seno. U tábora se umyjete v malé řece studenou vodou, toalety jsou suché a venkovní. Úřady každý rok analyzují zdroj vody, aby splňovaly normy.

Lokalita

Poznámky

Tento workcamp je organizován pro rodiny nebo jednotlivce s dětmi ve věku 5-12 let. Očekáváme, že účastníci sdílejí nadšení pro přírodu, budou flexibilní a budou mít zájem o ekologický a komunitní způsob života. Doporučujeme vám vzít si staré oblečení pro práci, u které se můžete zašpinit, pevné boty nebo kalhoty, teplé spací pytle a pláštěnku. Očekáváme, že dobrovolníci si užijí táboření a pobyt venku. Každý rok je organizováno několik táborů pro děti a rodiny, takže i když jsou ubytování a vybavení základní, jsou vhodné pro děti. V den odjezdu jsou k dispozici pouze 1-2 spoje hromadní dopravy ze Stará Knížecí Huť.

Aktuální informace

Letos opět počítáme s českými workcampy, pro které hledáme i vedoucí. O zahraniční možnostech budeme průběžně informovat.