Dobrovolnictví na hradě Grabštejn

7. července 2020 - 22. července 2020 (16 dnů)

Česko
Pomáhám památkám
18+
English
Počet dobrovolníků: 12
Volná místa celkem: 10
Účastnický poplatek: 0 Kč
Kód projektu: SDA 203
Jazyk workcampu
English
Požadovaný věk
18 let
Počet dobrovolníků
12
Volná místa celkem
10
Účastnický poplatek
0 Kč

Popis

Grabštejn je středověký hrad, který byl později přebudován na renesanční zámek. Za komunistického režimu byl zničen a od té doby prošel rekonstrukcí. Nyní je otevřený pro širokou veřejnost a ukazuje život tehdejší společnosti. Návštěvníci hradu se mohou zúčastnit komentované prohlídky a dalších kulturních a vzdělávacích aktivit. Hrad je státní instituce a je ve správě Národního památkového ústavu pod Ministerstvem kultury. Cílem workcampu je pomoci místním pracovníkům s údržbou parku a okolí.

Místo

Hrad Grabštejn. Ve vesnici Chotyně (860 obyvatel) v severních Čechách. Nejbližší město je Hrádek nad Nisou (okolo 7500 obyvatel), kam se dá dostat veřejnou dopravou. Hrad se nachází v krásné horské krajině, která je skvělá pro turistiku. Místo setkání: Chotyně vlaková zastávka. Čas přijezdu je obvykle odpoledne a z Prahy cesta trvá minimálně dvě hodiny. Přesné informace budou upřesněny v informačním letáku. Volný čas: Možnost výletů do okolí např. na Ještěd (1012 m) s unikátním hotelem na jeho vrcholu. Nejbližší město je Liberec (ZOO, botanická zahrada a další). Možnost navštívit místní pivovar a mnoho dalších zajímavých míst. Z dalších aktivit koupání, plavba na lodích, návštěva armádního výcviku psů. Sebou si přivezte hry a hudební nástroje.

Požadavky

Workcamp je vhodný pro všechny kteří rádi pracují venku na zahradě a chtějí prozkoumat historický hrad. Práce je fyzicky náročná a je vhodná pro zdatné dobrovolníky. Kouření je dovoleno ve vymezených prostorách. Není vhodné pro alergiky (výskyt pylu, včel a vos).

Práce

Dobrovolníci budou pracovat v přilehlém parku. Půjde o fyzicky náročné činnosti - práce ve svažitém a nerovném terénu (velmi prudké svahy) - kácení náletů a jejich pálení, sekání trávy - vč. kopřiv, pletí, hrabání a další zahradnické práce, přenášení břemen (dřevo, kameny atp.), zametání a sbírání odpadků, údržba přístupových cest, úklid půd, nátěry treláží a dalších konstrukcí Budete také pomáhat v areálu hradu (pomoc s renovací, uklízení, malování). Nutný pohodlný pracovní oděv adekvátní náročnosti práce-pevná, plná obuv, oblečení, které si můžete umazat/zničit. Mimopracovní činnosti: Přednáška o zámku a hradním parku (komentovaná prohlídka). Večerní posezení se zaměstnanci správy. Sebou si vezměte vaše oblíbené recepty, obrázky a hudby.

Ubytování

Budete spát přímo v hradu v jedné společné místnosti s patrovými postelemi. Sebou si vezměte spacák. Na místě je záchod, sprcha a kuchyň, kde si budete společně vařit. K dispozici je i společenská místnost. Venku je ohniště na grilování.

Lokalita

Poznámky

Aktuální informace

Letos opět počítáme s českými workcampy, pro které hledáme i vedoucí. O zahraniční možnostech budeme průběžně informovat.