Evropská dobrovolná služba

Evropská dobrovolná služba (EDS) je příležitostí vyrazit na 2-12 měsíců do zahraničí a pracovat jako dobrovolník v neziskové nebo státem zřizované organizaci. Můžeš se zapojit pokud je Ti 17-30 let, máš trvalé bydliště v ČR nebo v partnerské zemi (země EU, Norsko, Island, země jihovýchodní Evropy) a zajímají Tě oblasti jako ochrana životního prostředí, práce s mládeží, sociální integrace, umění, kultura a kulturní dědictví, volnočasové aktivity, sport a mnohé další. Evropská dobrovolná služba je financována z grantového programu EU Mládež v akci – Erasmus+.

Evs inex 004
Evs iceland 001
Evs inex 003

INEX-SDA je již od 2001 vysílající organizací Evropské dobrovolné služby. Díky naším zkušenostem jsme úspěšně vyslali více jak 150 dobrovolníků. Chceš-li se EDS zúčastnit i Ty, přečti si Jak na to a kontaktuj našeho koordinátora.

Jaké jsou základní informace?

Klíčové podmínky pro přijetí na EDS: věk 17–30 let, trvalé bydliště nebo legální pobyt v ČR, volný čas 2-12 měsíců, základní úroveň angličtiny.

Pestrá témata projektů: práce s mládeží (volnočasové kluby, školky, nízkoprahy), ochrana životního prostředí, rozvojová pomoc, nebo divadlo. Hostitelské organizace jsou většinou neziskovky, nebo organizace jako DDM a pod.

Lokalita: ve všech zemích EU a dále např. v Norsku, Turecku, Rusku, na Kavkaze, v Makedonii atd.

Požadavky: znalost jazyka hostitelské země ani skvělá znalost angličtiny není potřeba, stačí, pokud se dokážeš na základní úrovni domluvit anglicky nebo jazykem dané země. EDS by měla vést k tomu, aby se dobrovolník v hostitelské organizaci něco naučil a rozvinul své schopnosti. Neměla by být rutinní a ani přehnaně zodpovědná.

Náklady: z grantu je hrazen příspěvek na cestovné na místo projektu a zpět, ubytování, strava, kapesné, jazykový kurz a zdravotní pojištění.

Jak vyjet s INEXem na Evropskou dobrovolnou službu?

INEX bude tvojí tzv. vysílající organizaci. Pomůžeme Ti s přípravou na dobrovolnický projekt a budeme s Tebou v kontaktu během celé doby pobytu v zahraničí.

  • Zamysli se nad Tvou motivací, proč chceš pracovat jako dobrovolník a v jaké oblasti? Co Tě baví, zajímá? Která země Tě láká?
  • Odepiš na vybrané projekty (oslov jich více, ne všichni se ozvou zpátky, popř. jim zatelefonuj). Pokud hledáš v databázi, zeptej se nejdříve na dostupnost projektu v daném termínu, databáze tuto informaci neudává.
  • Napiš motivační dopis a spolu s životopisem v angličtině ho pošli hostitelské organizaci.
  • Vyplň případné potřebné formuláře.
  • Jakmile jsi přijat hostitelskou organizací nebo máš naopak nějaký problém, obratem nás kontaktuj.
  • Pokud se Ti nedaří najít vhodný volný projekt na našich webovkách, můžeš hledat také na stránkách Youthnetworks, kde hostitelské organizace nabízejí svá volná místa.

Jak probíhá vyřízení žádosti?

INEX společně s Tebou podá žádost o grant k národní agentuře. Uzávěrky pro podání žádostí jsou třikrát ročně (4.2., 30.4., 1.10.) Když bude žádost schválena, Tvůj projekt může začít 3 měsíce po uzávěrce. Např. když podáváme společně žádost k 30.4., můžeš vyjet nejdříve 1.8.

Co se děje po schválení projektu?

INEX Tě pozve na zajímavé předodjezdové školení vedené neformálními metodami (tzn. žádné přednášky, powerpointy apod.), můžeš si na něm promluvit s ostatními dobrovolníky, kteří odjíždí, a také s někým kdo má EDS už za sebou a může se podělit o své zkušenosti (naši školitelé jsou bývalí EDS dobrovolníci). Zde se dozvíš vše, co ještě potřebuješ před cestou vědět (včetně netradičních otázek).

Chcete-li se EVS zúčastnit, pokračujte na Jak na to.

KONTAKT

Nikola Zdraveski
e: evs@inexsda.cz
t: +420 222 362 715
Konzultační hodiny: středa 15:00-17:00

Novinky