|
cs / en

Evropská dobrovolná služba (EVS)

Letošním rokem končí současná podoba Evropské dobrovolné služby, která byla součástí programu Evropské unie "Mládež v akci" pro neformální výchovu a vzdělávání (2007-2013). Dobrovolníci měli díky tomuto programu možnost strávit až jeden rok v zahraničí s finanční podporou Evropské unie.

Od roku 2014 nastává nové sedmileté období programů Evropské Unie pro mladé, tentokrát pod názvem „Erasmus +“. Podrobnější informace a průvodce programem jsou k dispozici i v angličtině na stránkách Evropské komise.

 

 

Struktura Evropské dobrovolné služby zůstává vpodstatě stejná. Jednou z mála změn je snížení věkové hranice účastníků na 17-30 let. Jinak stále platí, že EVS je příležitostí strávit 2-12 měsíců prací pro neziskovou nebo státní organizaci v jedné ze zemí programu (země EU, Norsko, Island, země jihovýchodní Evropy). Dobrovolníci pracují za ubytování, stravu a kapesné a jejich projekty jsou doplněny podpůrnými školeními, při kterých se setkávají s ostatními dobrovolníky, jak z Čech, tak z hostitelské země. Oblasti působení jsou různé: ochrana životního prostředí, práce s mládeží, sociální integrace, umění, kultura a kulturní dědictví, volnočasové aktivity, sport a mnohé další.

 

INEX-SDA působí již od roku 2001 jako vysílající organizace Evropské dobrovolné služby a v roce 2008 jsme překonali hranici stého vyslaného EVS dobrovolníka. Přečtěte si, jak se na projektu měli někteří  z nich:

 

  • Daniel Plavecký napsal o své EVS na Azorských ostrovech do Reflexu
  • Michal Řepík zase o Islandu na Econnect
  • Lukáš Válek zapisoval své zážitky z Ruska na blog
  • také Roman Bartoň píše blog o svých dobrovolnických zkušenostech  - jednou z nich byl EVS projekt ve španělském Elche

 

 

  • Aktuálně můžete sledovat průběh Evropské dobrovolné služby naší dobrovolnice Katky Bujárkové ve francouzském Limoges. Její blog najdete zde.

 

 

Od roku 2006 jsme navíc i hostitelskou a koordinující organizací. Můžete se tedy přijít zeptat našich zahraničních dobrovolníků na osobní zkušenost.

 

Nebo můžete shlédnout krátký dokument o naší dobrovolnici Irině Idrisové, kterou jsme hostili v INEXu od března 2010 do února 2011. Video o Irině najdete zde.


Chcete-li se EVS zúčastnit, pokračujte na "Jak na to".